Paramotor Nedir? Paramotor Nasıl Kullanılır? Paramotor Nerelerde Kullanılır?

Gündemin en çok merak edilen başlıkları arasında paramotor kelimesi geliyor. Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar terör örgütü PKK’nın Paramotor’la Mehmetçik’in üzerine gönderdiği teröristin etkisiz hale getirilmiş karesini paylaşmasıyla kelimenin anlamı merak edilmeye başlandı. Buna göre motorlu hafif hava araçları arasında en kolay yapılı araç olan Paramotor nedir, özellikleri nelerdir ve nasıl kullanılır?

Genellikle hobi amaçlı fotoğraf ve video çekmede kullanılan paramotor, son dönemlerde pkk mağaralarını imha etmek ve teröristlerini etkisiz hale getirmek için kullanılmaya başlamasıyla herkes tarafından merak edilmeye başlandı. Motorlu hava araçları arasında en kullanışlı olan paramotor nedir, nasıl kullanılır. İşte yanıtlar:

Paramotor, paraşüt ve motor kelimelerinin birleştirilmesinden oluşmaktadır. Paramotor dünyada ilk defa 1980 yıllarında İngiliz helikopter pilotu olan Mike Byrne tarafından İngiltere’de kullanıldı. Sonraki yıllarda paramotor 1986 yılında Fransa’da popüler oldıktan sonra hobi aracı olarak Avrupa’da hızla yayılmaya başladı. 13 Haziran 2006 yılında “Csaba Lemak” adlı bir firma tarafından ilk kez elektrik motorlu paramotoru üretip hobi amaçlı kullanılmasını sağlamış ve dünyaya tanıtımını yapmıştır. Paramotorun ağırlığı 20 ila 25 kilogram civarındadır. Son dönemlerde en çok araştırılan ve trend olan kelimeler arasına giren paramotorun özellikleri, nasıl kullanıldığı gibi bilgiler herkes tarafından meraka konusu oldu. Paramotor nedir? Paramotor özellikleri nelerdir, nasıl kullanılır?

Paramotor nedir? Paramotor özellikleri nelerdir, nasıl kullanılır?

Paraşüt ve motor kelimelerinin birleştirilmesinden oluşan Paramotor, motorlu hafif hava araçları arasında en kolay yapıdır. Gündemde araştırılan trend kelimeler arasında bulunan Paramotorun özellikleri, nasıl kullanıldığı gibi bilgiler merak edilmeye başladı. Motor ağırlığı 20 ila 25 kilogram civarında olan Paramotor nedir? Paramotor özellikleri nelerdir, nasıl kullanılır?

Paramotor Nedir?

Paramotor, motorlu hafif hava araçları arasında en kolay yapılı araçtır. Yamaç paraşütünün optimizasyonu ile çalışır. Paramotor, motorlu yamaç paraşütleri ya da Powered Paragliding (PPG) olarak tanımlanır. Paramotor nedir? Paramotor özellikleri nelerdir, nasıl kullanılır?

Paraşüt ve motor kelimelerinin birleştirilmesinden meydana gelen bir kelimedir. Sırta takılan bir motor ve pervane sayesinde yamaç paraşütünde sıkça kullanılan hafif bir hava aracıdır. Uçuş esnasında yerden yüksekliği doğrudan pilota bağlı olan paramotor, yerden 5 km yüksekliğe ulaşabilir. Dünya genelinde 20 yıllık bir geçmişi olan paramotor, Türkiye’de son 10 yıllık süreçte yaygınlaşmıştır. Hobi uçuşları genellikte olmak üzere reklam ve haber amaçlı havadan fotoğraf ve video çekimler için de kullanılabilmektedir. Paramotor genellikle çok daha ağır ve kontrolü daha zor olan yamaç paraşütlerinin motorlu hali olarak bilinmektedir.

Paramotor Nasıl Kullanılır?

Sırtta taşınan bir motor, büyük pervane ve yamaç paraşütü ile uçabilen hafif hava aracı olan paramotorlarda, uçuş irtifası tamamen pilotun kontrolündedir, yerden 5 kilometre yüksekliğe kadar çıkabilir. Türkiye’de son 10 yıl içinde yaygınlaşan araç, özellikle hobi uçuşları ve çeşitli reklam faaliyetlerinde kullanılıyor. Motorsuz yamaç paraşütüne göre çok daha güvenlidir. Ayakla veya tekerlekle hareket etme özelliği olan iki modeli bulunuyor. Paramotorun motor ağırlığı 20 ila 25 kilogram civarındadır. Bazı modellerde 20 kilogramın altında veya 30 kilogramın üzerinde ağrılığı olan motorlar da bulunabiliyor. Kanat ve motor ağırlığı ile pilotun ağırlığı arasında doğrudan bağlantı vardır. Pilotun ağırlığına göre kanat genişliği değişebilir. Normal kilolardaki insanlar her tür paramotoru kullanabilir. Ayakla hareket ettirilen modelleri fiziksel olarak kullanmakta sorun yaşayanlar, “trike” ekleyerek tekerlekle hareket edebilir.

Paramotor Teknik Özellikleri

Sırtta taşınan bir motor, büyük pervane ve yamaç paraşütü ile uçabilen hafif hava aracı olan paramotorlarda, uçuş irtifası tamamen pilotun kontrolündedir, yerden 5 kilometre yüksekliğe kadar çıkabilir. Türkiye’de son 10 yıl içinde yaygınlaşan araç, özellikle hobi uçuşları ve çeşitli reklam faaliyetlerinde kullanılıyor.Motorsuz yamaç paraşütüne göre çok daha güvenlidir. Ayakla veya tekerlekle hareket etme özelliği olan iki modeli bulunuyor.

Paramotorun motor ağırlığı 20 ila 25 kilogram civarındadır. Bazı modellerde 20 kilogramın altında veya 30 kilogramın üzerinde ağrılığı olan motorlar da bulunabiliyor. Kanat ve motor ağırlığı ile pilotun ağırlığı arasında doğrudan bağlantı vardır. Pilotun ağırlığına göre kanat genişliği değişebilir. Normal kilolardaki insanlar her tür paramotoru kullanabilir. Ayakla hareket ettirilen modelleri fiziksel olarak kullanmakta sorun yaşayanlar, “trike” ekleyerek tekerlekle hareket edebilir.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*