Ankara Tren Kazasının Nedeni Yine Sinyalizasyon Eksikliği

Ankara’da iki yük treni kafa kafaya çarpıştı. Kazada iki makinist hayatını kaybetti. BTS Genel Sekreteri Özdemir, “Hattın sinyalizasyon sistemi tamamlanmadığı için yine bir facia yaşandı” diyerek isyan etti.
Ankara’nın Kalecik ilçesinde 10.10.2020 tarihinde sabah 06.30 civarında tren kazası oldu. Çankırı-Kayseri istikametinden hareket eden yük treni ile Kayseri-Çankırı istikametinden hareket eden yük treni kafa kafaya çarpıştı. Kalecik mevkiinde yaşanan kazada iki makinist hayatını kaybederken iki makinist de ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.
Yaşanan facia sonrasında olay yerinde incelemeler yapan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Sekreteri İsmail Özdemir, “Hattın sinyalizasyon sistemi tamamlanmadığı için yine bir facia yaşandı” dedi.
Özdemir, Irmak- Zonguldak demiryolu hattında genel rehabilitasyon yapıldığı, hat boyunca sinyalizasyon sisteminin kurulu olduğu ancak tam olarak bitirilmediği ve eksiklikler bulunduğunu, Sinyalizasyon sisteminin aynı zamanda hat üzerindeki lokomotiflerle elektronik iletişim halinde olması gerekirken lokomotif üzerindeki haberleşme sistemlerinin çalışmadığı, yoldan gelen elektronik haberleşmenin okunamadığı, okumuş olsaydı karşıdan gelen treni yola göndermeyip frenleme yapacağını ifade etti,
Çankırı istikametinden Kayseri istikametine giden lokomotifin kumanda yönü ters olup, 21 metre uzunluğundaki lokomotifin tek bir tarafında lokomotif kabini bulunması dolayısıyla lokomotifin ters yönde kumanda edilmesinin makinistlerin görüş açısını engellediği belirten Özdemir,  lokomotif kabininin önde olmasını sağlamak için Çankırı, Karabük, Irmak, Zonguldak gibi merkez yerlerde lokomotiflerin yönünü döndüren Plaktorna olması gerektiği, Karabük’deki Plaktornanın ise sürekli arızalı olduğu ve çalışmadığı, Çankırı’daki Plaktornanın ise Belediyeye devredilmiş olup arazi üzerine çocuk parkı yapıldığı, tespit edilmiştir dedi.
Ancak büyük ölümlü tren kazalarının yaşanması üzerine demiryollarının içinde bulunduğu kötü durum gündeme gelmekte olup yaşanan maddi kayıplı ya da sadece personelin yaralandığı veya can kaybının olduğu kazalar ise ağırlıklı olarak kamuoyu gündemine gelmemektedir ifadelerini kullandı.
Bir diğer sistem eksikliğinin makine üzerindeki otomatik frenin çalışmadığını dile getiren diyen Özdemir, makinelerin yeterli kontrollerinin yapılmadığına dikkati çekti ve ekledi: “Kazaya sebep olan son faktör ise teknik olarak ‘plaktorna’ olarak nitelenen yani trenin yönünün değişiminin yapılacağı alanın olmaması. Elektrikli lokomotiflerde makinist için iki yönde de kabin bulunuyor. Fakat kaza yapan bu trenlerde tek kabin var. Otobüs gibi düşünün. Trenler hangi istikamete gidecekse o yöne doğru gitmesini sağlamak için demiryolu tesisinde plaktorna dediğimiz aletin üzerinde trenin istikameti değişiyor. Bu tesis Çankırı’da bulunuyordu fakat bu arazi belediyeye verildi. Belediyede bu alanı çocuk parkı olarak kullanıyor. Yani treni kullanan makinistler ters yönden kumanda ettikleri ve görüş açısının sıkıntılı olduğu trenleri kullanıyordu. Görüş açısının yetersizliğine haberleşme ve sinyalizasyonda yaşanan eksikler de eklenince bir facia yaşandı. Bu sistem eksikleri tamamlanmadığı sürece yeni facialar olacaktır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*