Yerli GÖKTUĞ Hava-Hava Füzesinin Test Uçuşları Devam Ediyor

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen GÖKTUĞ Hava-Hava Füzesinin test uçuşları devam ediyor
Göktuğ hava-hava füzesinin test uçuşları 401’inci Test Filo Komutanlığı tarafından icra edilmeye devam ediyor. Test uçuşları ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabı Twitter üzerinden paylaşım yapıldı. Payalaşımda, “GÖKTUĞ Hava-Hava Füzesi Test Uçuşları, 101’inci Havada Yakıt İkmali Filo Komutanlığı desteğiyle 401’inci Test Filo Komutanlığı tarafından icra edilmeye devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.
2013 yılında başlayan Göktuğ hava-hava füzesi projesi kapsamında, uzun menzilli aktif radar arayıcı başlıklı GÖKDOĞAN – GÖ Füzesi ile kısa menzilli yüksek manevra kabiliyetine sahip, Kızılötesi Görüntüleyicili Arayıcı Başlıklı (IIR) BOZDOĞAN – Gİ Hava-Hava füzesi geliştirilmektedir.
GÖKDOĞAN hava-hava füzesi projesi kapsamında geliştirilen arayıcı başlıklar ayrıca uzun menzilli hava savunma füzelerinde de kullanılmakta. Geliştirme çalışmalarının 2020 yılında tamamlanması hedeflenen GÖKDOĞAN Hava-Hava füzesi F-16 uçaklarından atılabilecek ve Türk Hava Kuvvetleri’nin hava hakimiyetini arttıracak.
Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra yerli hava hava füzelerine ilişkin, “İlk yerli ve millî havadan-havaya füzemizin üretilmesi amacıyla yürüttüğümüz proje kapsamında geliştirilen BOZDOĞAN görüş içi ve GÖKDOĞAN görüş ötesi füzelerinin güdümlü atış testleri de başarıyla gerçekleşti. BOZDOĞAN füzemizi inşallah en kısa sürede envantere alacağız. Bu başarı sayesinde, uzun menzilli hava savunma füze sistemimiz SİPER’in çalışmalarında da önemli ilerleme kaydettik.” ifadelerinde bulunmuştu.
Tübitak SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş ile gerçekleştirilen söyleşide Gökdoğan ve Bozdoğan ile ilgili şunları söylemişti: Projenin normal şartlarda planlanan tamamlanma süresi 2020 yılı sonu. Yer testleri tamamlandı. Sırada uçaktan yapılacak testler var… Önümüzdeki aylarda 401. Test Filo Komutanlığı ile beraber hedef uçaklara atış gerçekleştirilecek.”

Kaynak: DefenceTurk

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*