Bakan Koca, 6 İlin Sağlık Yöneticileriyle Bir Araya Geldi

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Diyarbakır’da gerçekleştirilen Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak ilinin ele alındığı Bölge Değerlendirme Toplantısı’nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Bakan Koca, programının ilk durağında Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaret ederek, kentteki koronavirüs (Kovid-19) salgını ve sağlık yatırımlarına ilişkin bilgi aldı. Yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının Diyarbakır’daki seyri ve ildeki sağlık yatırımlarının en önemli iki gündem maddeleri olduğunu aktaran Koca, sağlık hizmetlerinin seyri, ihtiyaçları ve çözüm talepleri konusu hakkında bilgi edinme ve istişare fırsatı bulduklarını belirtti.

“Türkiye dünyada filyasyonu, yani temaslı takibini en iyi yapan ülkelerden biri”

“Bazı illerimizde vaka sayıları sabit kalıp veya düşerken daha önce salgının kontrol altında olduğu bazı illerimizde ise istemediğimiz bazı tablolara tanık oluyoruz” diyen Bakan Koca, “Diyarbakır, son dönemde yüksek vaka artışlarını gördüğümüz illerden biri haline geldi. Yalnızca Diyarbakır’da değil genel olarak Güneydoğu Anadolu illerimizde sıkıntılı günlerden geçtik” şeklinde konuştu.
Bölgedeki valilerle, il müdürleriyle, başhekimlerle, sağlık ordusuyla yürüttükleri sıkı koordinasyon ile mücadeleyi sürdürdüklerini vurgulayan Koca, şunları kaydetti:
“Bu dönemde yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bugün durum önemli ölçüde kontrol altına alınmış oldu. Mevcut 200 filyasyon ekibimizi hızla 385’e çıkardık. Her zaman altını çiziyorum, temasları ne kadar erken izole edebilirsek salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Türkiye dünyada filyasyonu, yani temaslı takibini en iyi yapan ülkelerden biri. Bugün rahatlıkla söyleyebilirim ki 3 hafta öncesine göre vaka oranımız yüzde 49 oranında düşmüş durumdadır.”
Bölgedeki durumu yerinde görmek, acil müdahale gerektiren konulara çözüm üretmek amacıyla Diyarbakır’a gelen Bakan Koca, valilik toplantı salonunda Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak’ın il sağlık müdürü, başhekim ve saha koordinatörlerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda illerdeki güncel durumu, ihtiyaçları ve sağlık altyapısını değerlendirdi.
Bakan Koca, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Diyarbakır’daki incelemeleri tamamladıklarını, bölgedeki son durumu masaya yatırdıklarını belirterek, Diyarbakır’ı merkez tutarak Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak’taki mevcut durumu ve sağlık hizmetlerini detaylarıyla değerlendirdiklerini söyledi.
Haziranın başından itibaren başladıkları normalleşmenin eski hayata dönmek olmadığı vurgusunu sıkça yaptıklarını belirten Koca, şunları kaydetti:
“Burada önemli olan kontrollü bir yönetimle ağır hastalık ve can kayıplarını asgari seviyede tutmaktır. Ancak sosyokültürel yapımız, alışkanlıklarımız, geleneklerimiz, toplumsal ilişki ve sorumluluklarımızın kontrollü olmayan bir sosyal hayatla bizi yüz yüze getirdiğini gördük. Maalesef mesafenin unutulduğu, maskelerin takılmadığı ortamlar oldu. Bunun yansımalarını da hemen gördük.
Bu süreci aile bağlarının en sağlam ve güçlü olduğu gelenek ve göreneklerine en fazla bağlılığıyla bilinen bölgelerimizde Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde daha fazla yaşadık.”
Hastane planlamalarını hızla gözden geçirdiklerini ve artan ilaç, test kiti ve malzeme gibi ihtiyaçları karşıladıklarını ifade eden Koca, “Batman’da şu an yoğun bakım doluluk oranı yüzde 79, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 44. Diyarbakır’da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 17,5. Mardin’de yoğun bakım doluluk oranı yüzde 81, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 44. Siirt’te yoğun bakım doluluk oranı yüzde 62, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 12. Şanlıurfa’da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 74, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 31. Şırnak’ta yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 58, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 12” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki yatak doluluk oranı yüzde 51

“Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 31’dir. Önceliğimiz hasta sayısı artışını durdurmak, aksi bir durumda bu tedbirlerin de bir süre sonra çözüm konusunda yetersiz kalma ihtimali olabilir” diyen Koca, temaslı taramasının salgınla mücadelede hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

Filyasyon ekiplerinin sayısı artırıldı

Diyarbakır’da salgının başında 118 olan filyasyon ekibi sayısını 385’e çıkardıklarını, her filyasyon ekibinin 3 kişiden oluştuğunu dile getiren Koca, bugün verdikleri talimatla filyasyon ekibi sayısının birkaç gün içinde 450’e ulaşacağını söyledi.
Batman’da salgının başında 27 olan filyasyon ekibi sayısını 100’e, Mardin’de 55’ten 110’a, Siirt’te 58’den 80’e, Şanlıurfa’da 176’dan 330’a, Şırnak’ta 28’den 54’e çıkardıklarına dikkati çeken Koca, “Diyarbakır’da temaslılara ulaşma süremizi 12 saate kadar düşürdük. Bu tedbirler sayesinde hasta sayılarındaki artış durduruldu ve aktif hasta sayıları düşmeye başladı. Temaslıların vakaya dönüşme oranında ise düşüş var” değerlendirmesinde bulundu.

Vaka sayıları düştü

Bu sayede yeni vaka sayılarında azalma olduğunu ifade eden Koca, “Son günlerde Şanlıurfa’da vaka sayımızda yüzde 34, Diyarbakır’da yüzde 49, Mardin’de yüzde 47, Batman’da yüzde 56, Siirt’te yüzde 37, Şırnak’ta ise yüzde 42 azalma oldu” diye konuştu.

3 ile şehir hastanesi, 3 ile hastane yapılacak

Güneydoğu’da 6 ile inşa edilecek hastanelerin detaylarını aktaran Koca, Şanlıurfa Şehir Hastanesi’nin inşaatına en kısa sürede başlayacaklarını, Diyarbakır’a ise bin yataklı şehir hastanesi için arsa yeri belirlendiğini ve proje ihalesinin bu ay içerisinde yapılacağını kaydetti.
Şırnak ve Batman’da 500 yataklı devlet hastanesi için çalışmaların devam yürütüldüğünü bildiren Koca, “750 yataklı Mardin Şehir Hastanemizi ise 2020 yılı yatırım programına alacağız. Tüm bu yatırımlarımızın genel bütçeden karşılanarak yapılacağını da özellikle belirtmek istiyorum. Bölgedeki dinamik nüfusa, artan sağlık ihtiyacına yönelik atacağımız bu önemli adımların tüm vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. 6 ilimizde 3 ilimizin hastaneleri şehir hastanesi statüsünde yapılıyor olacak. Diğer 3 ilin de 500 yataklı devlet hastanesi yapılıyor olacak” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*