Ankaralıların En Çok Tercih Ettiği Toplu Ulaşım Aracı ‘Metro‘

Haber Ankara sosyal medya üzerinden yaptığı ‘Pandemi döneminde hangi toplu taşıma aracını daha çok tercih ediyorsunuz?’ sorulu anketle Ankaralıların en çok ‘metro’yu tercih ettiği sonucuna ulaştı. Anket sonucuna göre metronun pandemi döneminde güvenli olup olmadığının yanıtını ise Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Serdar Yeşilyurt yanıtladı.
Tüm dünyada yaşanan Covid-19 pandemisi Türkiye’de en çok vakayla Ankara’yı vurdu. Hem pandeminin hala bitmemesi hem de insanların gündelik yaşamlarına devam etmek zorunda kalması da birçok sorunu, korkuyu beraberinde getiriyor. Koronavirüste en çok vaka sayısına ulaşan Ankara’da ise vatandaş mecburen toplu ulaşım araçlarını kullanmaya devam ediyor. Haber Ankara’nın sosyal medya üzerinden yaptığı anketle Ankaralıların en çok metro ulaşımını tercih ettiği sonucuna ulaşıldı. Bununla birlikte metronun pandemi sürecinde ne kadar güvenli olup olmadığı ise akıllarda soru işareti bıraktı. Pandemi döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak birçok önlem alındığını söyleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Serdar Yeşilyurt ise “Covid-19 salgınına karşı Ankara Büyükşehir genelinde mücadelenin tüm alanlarda başarıyla sürdürülebilmesi için Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı koordinasyonunda Genel Müdürlüğümüz öncülüğünde Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığımız tarafından Ankara Metrosu, Ankaray ve Teleferik İşletmelerimizde çeşitli önlemler alındı ve Ankara Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul’u kararlarına paralel olarak da alınmaya devam ediyor” dedi.

‘TRENLER BOŞALDIĞINDA DEZENFEKSİYON YAPILIYOR’

Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan kararları ve önlemleri anlatan Yeşilyurt, “Başkanlığımız, salgını önlemek amacıyla 500 personelle birlikte, Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığında bulunan 57 istasyon 3 depo sahasında dezenfekte işlemlerini gerçekleştirdiği gibi trenlerin işletme esnasında da uç istasyonlarda trenler boşaldığında dezenfeksiyon işlemlerini yapıyor” dedi.
İstasyon girişlerine konulan dezenfektanlarla, gelen yolculara turnike geçişlerinden sonra dezenfeksiyon olanağı sağlandığını sözlerine ekleyen Yeşilyurt, “Maskesi olmayan yolculara cerrahi maske dağıtılıyor. Ankaray ve metro istasyonlarında sosyal mesafenin korunarak ulaşımın yapılması için devamlı şekilde anonslar yapılıyor ve bununla birlikte istasyon ve tren içlerine sosyal mesafenin korunmasına yönelik ilan ve stickerlar yapıştırıldı” diye konuştu.

‘DIŞARIDAN TAZE HAVAYLA KLİMA’

Ankara Metrosu’nda dışarıdan alınan taze hava ile klimaların çalıştığının altını çizen Yeşilyurt, “Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu’nun 17 Temmuz 2020 tarihinde yayımlanan “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nde belirtilen hususlar da dikkate alınarak Ankara Metrosu vagonlarında yapılan teknik düzenleme neticesinde, 27 Temmuz 2020 tarihinden sonra tamamı dışarıdan alınan taze hava ile klimaların tamamının çalıştırılmasına başlandı” dedi.

‘ANKARAY KOLTUK SİSTEMİ DEĞİŞTİ’

Ankaray koltuk sistemlerinin tamamının değiştiğini aktaran Yeşilyurt, “Ankaray işletmemizin birbirine bakan koltuk sistemi tamamen koridora bakacak şekilde düzenleme yapılarak tüm koltuklara yolcu alımı sağlandı. Bunun yanı sıra yolcularla yüz yüze teması olabilecek tüm personele siperlikler dağıtıldı” ifadelerini kullandı.

‘AYAKTA YOLCU SAYISI UYARISI GELİYOR’

Ankara Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararına uygun olarak tren yüzde 50 azaltılmış yolcu sayısını bildiren bilgi levhalarının da yakın zamanda ulaşım araçlarına konulacağını söyleyen Yeşilyurt, “Kapasiteye uygun olarak yolcuların duracağı yerlere gösteren stickerlar için alım çalışması yapıldı ve en kısa zamanda yerlerine yapıştırılacak. Raylı sistemlerimizi yolcu sağlığı açısından uygun hale getirmek için çalışmalarımız devam etmekte. Ancak en iyi korunmanın yine de kişinin kendisini koruması, MMT yani maske, mesafe, temizlik ile sağlanacağını da hatırlatmak isterim” dedi.

Kaynak: Gonca ÖZTÜRK  / Haberankara

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*