Türkiye’nin Hava Savunma, Füze ve Mühimmat Teslimatlarında Son Durum

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 21 Temmuz 2020’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabi̇nesi̇ 2. Yıl Değerlendi̇rme Toplantısı sırasında savunma sanayii projelerindeki son duruma ilişkin açıklama yapıldı.
T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) resmi Twitter hesabında Değerlendirme Toplantısına ilişkin yaptığı paylaşımda Türkiye’nin hava savunma, silah ve mühimmat projelerindeki son durumuna ilişkin Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalara yer verdi.
Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada, “Testleri başarıyla tamamlanan HİSAR-A hava savunma sistemi envantere girme aşamasındadır.” ifadeleri yer aldı. Mayıs 2020’de İsmail Demir Hisar hava savunma füze sistemleri ile ilgili olarak:
“Hisar-O ile ilgili çeşitli birimleri sahaya gönderdik. Hisar-O için sahada diyebiliriz. Sistem yerleştiriliyor. Hisar-A seri üretim sürecinde.” dedi . İsmail Demir ayrıca HİSAR-A’dan çok Hisar-O’ya ihtiyaç duyulduğu için HİSAR-A sayısının azaltıldığını ve Hisar-A’nın, Hisar-O ya dönüştürüldüğünü ifade etti.

ATMACA Seyir Füzesi, KORKUT ve BORA Füzesi

Cumhurbaşkanı açıklamasının devamında, “ATMACA seyir füzemizin de testlerinde sona gelindi.” ifadelerini kullandı. 1 Temmuz 2020 tarihinde Sinop açıklarında başarılı şekilde icra edilen test atışı hakkında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Atmacamız bu sefer uzun uçtu. 200+ km mesafedeki hedefi başarıyla vurarak fonksiyonlarını mükemmel şekilde yerine getiren ATMACA seyir füzemiz envantere girmeye hazırlanıyor” ifadelerini kullanmıştı.
Toplantının devamında açıklamasını sürdüren Cumhurbaşkanı, “KORKUT Projesinde ilk sistemler envantere girdi. Bu kapsamda 4 adet Komuta Kontrol Aracı ile akıllı mühimmat kullanma kabiliyetine sahip 13 adet Silah Sistemi Aracı ordumuza teslim edildi.” diyerek “BORA Füzelerinin teslimatları sürüyor.” açıklamasında bulundu.
Temmuz 2019’da Hakkari’nin Derecik ilçesindeki 34’üncü Hudut Alay Komutanlığı’na konuşlandırılan yerli füze ‘Bora’ ile terör örgütü PKK’ya ait hedefler vurularak imha edilmişti.

SOM Mühimmatı, UMTAS, L-UMTAS ve NEB

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada, “SOM mühimmatı ve uçak bombalarını yüksek hassasiyetle hedefe yönlendirme kabiliyetine sahip milli güdüm kitlerinin teslimatları hızla devam ediyor. Uzun Menzilli Tanksavar Füzelerimiz UMTAS ve L-UMTAS ile Nüfuz Edici Bombaların teslimatlarında herhangi bir aksama yaşanmıyor.” ifadeleri yer aldı.
Ayırca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sungur Hava Savunma Sistemi’nin de envantere girmeye hazır olduğunu belirtti. 1 Temmuz 2020 tarihinde Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından ROKETSAN’ın yerli savunma sanayii paydaşlarıyla birlikte geliştirdiği SUNGUR’un envantere girmeye hazır olduğunu açıklamıştı. Demir, paylaşımında“Güvenlik kuvvetlerimizin kabiliyetlerini artırmak için sürpriz bir güç!” ifadesine yer vermişti.

Kaynak: DefanceTurk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*