Şahingözü-OD Termal Kameraların İlk Teslimatları JGK’ya Yapıldı

T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yapılan açıklamada Jandarma Genel Komutanlığı’na ASELSAN tarafından üretilen Şahingözü-OD termal kameraların ilk teslimatının yapıldığı belirtildi. Bahse konu açıklama aşağıdaki gibidir:
“Şahingözü-OD Termal Kameraların ilk teslimatları JGK’ya yapıldı. Tehditlerin detaylı belirlenmesi ve gözetlenmesi için ASELSAN tarafından geliştirilen sistem, gündüz-gece ve olumsuz hava koşullarında kullanılan 2. nesil termal kamera ve yüksek hassasiyetli gündüz kamerasına sahip.”
Türk savunma sanayii devi ASELSAN tarafından geliştirilen Şahingözü Elektro-optik keşif ve gözetleme sistemi yurt içinde ve yurtdışında çeşitli kullanıcılara hizmet vermektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte Jandarma Genel Komutanlığı birimlerince kullanılan sistem Otokar tarafından Gana Ordusuna teslim edilen Cobra TTZA’lara da entegre edildi. Cobra’lardan bir bölümünde gövdesinin arkasına monte edilmiş Aselsan ürünü Şahingözü-OD Elektro-Optik Keşif ve Gözetleme Sistemi ve yine Aselsan ürünü ACAR Gözetleme Radarı sistemleri bulunuyor.
Katmerciler ile ASELSAN’ın güçlerinin birleşimiyle ortaya çıkan zırhlı mobil sınır güvenlik aracı Ateş’ten toplam 57 adet üretilerek teslim edildi. Bünyesinde barındırdığı Aselsan Acar Kara Gözetleme Radarı ve Aselsan Şahingözü-OD Elektro-Optik Sensör Sistemleri ile 40 km’lik bir mesafeye kadar, insan ve/veya araçlar için gece gündüz keşif gözetleme yapabiliyor. Ayrıca, çok az ülkenin üretebildiği ve kullandığı Atış Yeri Tespit Sistemi SEDA (YANKI) ile düşmanı tespit edip yakındaki dost unsurlarla koordinatları paylaşabiliyor.

ŞAHİNGÖZÜ – Elektro-Optik Keşif ve Gözetleme Sistemi

Tespit, tanıma ve teşhis özellikleri kullanılarak tehditlerin detaylı olarak belirlenmesi, gözetleme sistemlerinin en önemli fonksiyonudur. ASELSAN bu amaçla, gündüz, gece ve olumsuz hava koşullarında kullanılabilecek, 2. nesil bir Termal Görüntüleme Sistemi ve yüksek hassasiyetli Gündüz Görüş Kamerasından oluşan ŞAHİNGÖZÜ Sistemini tasarlamıştır. ŞAHİNGÖZÜ ayrıca, kullanıcıya hedef koordinatları ile yan ve yükseliş açısı bilgilerini veren, göze zararsız Lazer Mesafe Bulucu, Yer Konumlama Sistemi (GPS) Alıcısı ve Sayısal Pusula da içermektedir. Bunun yanı sıra yüksek hassasiyette Astronomik Kuzey Bulucu da opsiyonel olarak sunulmaktadır. Hedefi, gece görüş nişangahına sahip dost birliklere işaretleyerek gösteren Lazer Noktalayıcı da opsiyonel olarak sistemde yer almaktadır.
ŞAHİNGÖZÜ üç ayak üzerinde kullanılabilmekte, ayrıca istenen her platforma kolaylıkla entegre edilebilmektedir. Tüm fonksiyonlar bir kumanda birimi üzerinden kontrol edilmektedir.

Kaynak: DefanceTurk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*