Güvenlik Güçlerine 1800 Adet Zırhlı Araç Teslim Edildi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ikinci yılının değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devam eden savunma sanayii projelerine ilişkin son durum hakkında bilgi verdi. Erdoğan konuşmasında son iki yıl içerisinde güvenlik güçlerine 1800 adet zırhlı araç teslim edildiğini açıkladı.
Kasım 2018’de gerçekleştirilen Kara Sistemleri Semineri’nde, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Kara Araçları Daire Başkanlığı’nın gerçekleştirdiği Güvenlik Araçları ve Özel Araç Projeleri sunumunda önemli bilgiler yer almıştı. Projelerde farklı konfigürasyonlarda toplam 5831 adet aracın tedariki planlandığı açıklanmıştı.

Teslimatlara dair açık kaynak verileri

MPG, 8×8 kurtarıcı araç M4K teslimatına devam ediyor. MPG Makine Prodüksiyon Grubu firması tarafından geliştirilen Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı (MKKKK) projesi kapsamında prototip tesliminin ardından seri üretim dönemindeki teslimatlar da devam ediyor. Mayıs ayından 8 adet daha M4K, Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı (MKKKK) araç teslimatı gerçekleştirildi.
Defence Turk tarafından edinilen bilgiye göre; Mart 2020’de gerçekleştirilen 1 adet prototip ve 4 adetlik ilk seri üretim teslimatının ardından Nisan 2020 ayında da seri üretim teslimatlarına devam edilmişti. Bu kapsamda Nisan ayı içerisinde 5 adet daha Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı M4K aracı güvenlik güçlerine teslim edildi. Son gerçekleştirilen 8 araçlık teslimat ile birlikte toplamda 18 araç teslimatı gerçekleştirilmiş oldu. MKKKK araçları Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girdiği günden beri aktif olarak kullanılmaya devam ediliyor. Sözleşme kapsamında toplamda 29 adet M4K araç tedarik edilecek.
Silah Taşıyıcı Araç (STA) Projesi kapsamında tedarik edilecek olan 184 adet paletli ve 76 adet tekerlekli aracın teslimatları devam ediyor.
Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 26+ adet Kaplan-10 STA araç teslim edildi. Sözleşme kapsamındaki PARS 4×4 aracı OMTAS füzeli silah kuleleri ile teslim edilecek.
aktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (TTZA) Projesi ile terörizmle mücadele ve hudut görevleri kapsamında; hassas nokta veya tesis koruma, karakollar arası devriye, konvoy koruması, bölge, nokta ve yol keşfi, fiziki sınır emniyetinin sağlanması görevlerini icra edebilecek, K.K.K. için 512 adet, J.Gn.K. için 200 adet, Sahil Güvenlik Komutanlığı için 1 adet olmak üzere toplamda 713 adet BMC Vuran TTZA’nın tedarik edilmesi planlanıyor.
BMC tarafından geliştirilen Vuran 4×4 TTZA’lardan kuvvetlere 230+ adet teslim edildi.
Taktik Tekerlekli Araçlar-2 (TTA-2) Projesi: Terörle etkin bir şekilde mücadele edilebilmesi, personelin emniyetle ve süratle taşınması, manevra unsurlarına etkin ve devamlı muharebe ve muharebe hizmet desteği sağlanabilmesi için İçeriden Komutalı Silah Sistem özelliğine sahip 230 adet BMC Kirpi II’nin teslimatı tamamlandı. (K.K.K. için 329 adet ve J.Gn.K. için 200 adet araç tedariki planlanıyor.)
Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı (KIRAÇ) Projesi kapsamında 120 adet kriminal inceleme aracının Katmerciler firmasından tedarik edilmesi planlanıyordu. Daha sonradan proje kapsamı revize edildi.
Bu baplamda; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında 20 zırhlı, 40 zırhsız olmak üzere toplam 60 Kıraç, 385 panelvan tipi Olay Yeri İnceleme Aracı ve kriminal inceleme faaliyetlerinde kullanılmak üzere görev ekipmanları Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından üretilecek.
Proje kapsamında Nisan 2020’de, ilk 6 adet ‘KIRAÇ’ teslim edildi.
EGM Zırhlı Taktik Araç-1 (EGM ZTA-1) Projesi EGM ve J.Gn.K.lığı tarafından bildirilen araçların acil olarak tedarik edilmesi projesinde 280 adet Ejder Yalçın III tamamı teslim edildi. (180 adet EGM + 100 adet J.Gn.K.lığı)
EGM Zırhlı Taktik Araç-2 (EGM ZTA-2) Projesi EGM ve J.Gn.K.lığı tarafından bildirilen araçların acil olarak tedarik edilmesi projesinde toplam 337 adet (220 adet EGM + 17 adet EGM + 100 adet J.Gn.K.lığı) aracın güvenlik güçlerimize teslimatı tamamlandı.

Katmerciler ve ASELSAN güvenlik güçlerine ‘ATEŞ’ teslimatlarını tamamladı

Türk savunma sanayisinin iki önemli kuruluşu zırhlı mobil sınır güvenlik aracı Ateş için güçlerini birleştirdi. Katmerciler ve ülkemizin lider savunma teknolojisi şirketi ASELSAN işbirliğiyle hayata geçen Zırhlı Mobil Sınır Gözetleme Aracı Ateş’in güvenlik güçlerine teslimatı tamamlandı. Projenin 20 adetlik ilk partisi İçişleri Bakanlığı’na 2019 Mayıs ayında gerçekleştirilmişti. Katmerciler ile ASELSAN’ın güçlerinin birleşimiyle ortaya çıkan zırhlı mobil sınır güvenlik aracı Ateş’ten toplam 57 adet üretilerek teslim edildi.
BMC 8×8 Tuğra tank taşıyıcı araçlar TSK’ya teslim edildi
BMC tarafından gerçekleştirilen kalifikasyon sürecini takiben; Tank Taşıyıcı Projesi kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilk etapta 72 adet aracın teslimatın 2019 yılı içerisinde tamamlandı. TSK tarafından başta Suriye/İdlib bölgesinde devam eden operasyonlarda olmak üzere sınır bölgelerinde BMC Tuğra tank taşıyıcı araçları aktif olarak kullanılıyor.

Tedarik Edilecek Araçlar

Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçlar Projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na zırh koruma seviyesi ve hareket sığası artırılmış, gelişmiş komuta kontrol sistemleri ile donatılmış, düşmanı azami mesafeden tespit ederek, otomatik ateşleme sistemleri vasıtasıyla uygun silah sistemleri ile ateş altına alabilen, aktif ve pasif koruma sistemlerine sahip farklı konfigürasyonlarda 52 farklı tipte 2962 adet hafif zırhlı tekerlekli araç (6X6 ve 8X8) ve hafif zırhlı paletli araç tedarik edilecek.
Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖZMTTZA) Projesi Kapsamında Taktik seviyede keşif, gözetleme ve KBRN keşif görevlerinin yerine getirilebilmesi, elde edilen bilgileri, eksiksiz ve gerçek zamanlı olarak komuta merkezlerine ve dost birliklere iletmek amacıyla 100 adet (30 adet komuta, 45 adet sensör keşif, 15 adet radar, 5 adet KBRN keşif ve J.Gn.K.lığı için 5 adet zırhlı muharebe aracı) 6X6 ve 8X8 zırhlı araçların FNSS firmasından tedariki planlanıyor.

FNSS, ÖMTTZA Projesi kapsamında TÜMOSAN’a avans ödemesini yaptı

18 Ekim 2018’de ÖMTTZA Projesi’nde kullanılacak yerli ve milli motorlar için TÜMOSAN ile FNSS arasında görüşmelere başlanmıştı. 4 Nisan 2019 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS) arasında imzalanan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi sözleşmesi kapsamında, FNSS’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edeceği 100 adet Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araca entegre edilmek üzere, tedarik edilecek Motorlar için TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. (TÜMOSAN) ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında 25 Aralık 2019 tarihinde 100 adet motor tedariki ve entegre lojistik destek hizmetlerini içermekte olup sözleşme garanti süresi dahil 72 ay olan Yerli Motor Tedariki Alt Yüklenici Sözleşmesi imzalanmıştı.
8X8, 10X10, 12X12 Tekerlekli Tank Taşıyıcı, Konteyner Taşıyıcı ve Kurtarıcı Araç Projesi kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın manevra unsurlarının hareket kabiliyetini artırmak muharebe hizmet desteğini sağlamak üzere 8X8, 10X10, 12X12 tekerlek konfigürasyonuna sahip 476 araç tedarik edilmesi planlanıyor. (134 Tank Taşıyıcı Araç, 65 Konteyner Taşıyıcı ve 277 Kurtarıcı Araç)

Kaynak: DefanceTurk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*