KORHAN Silah Sistemi

KORHAN 35 mm Silah Sistemi, günümüzün muharebe sahası ihtiyaçlarını karşılamak üzere, en ileri teknolojik olanaklardan faydalanılarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin imkân ve kabiliyetlerini artırmak amacıyla ASELSAN tarafından milli imkânlarla geliştirilmiştir.
KORHAN, yüksek ateş gücüne sahip, gelişmiş hedef tespit ve takip sistemleri ile donatılmış, en son teknoloji ürünü kendini koruma sistemleri ve çevresel farkındalık sistemleri ile kullanıcı ve sistem bekasını en üst seviyede sağlayabilen bir yeni nesil zırhlı muharebe sistemidir. Açık ve genişletilebilir mimarisi sayesinde gelecek dönemde ortaya çıkacak ihtiyaçlara yönelik güncelleme ve ilaveler de sisteme milli olanaklarla uygulanabilecektir.
KORHAN sisteminin paletli ve taktik tekerlekli konfigürasyonlarına ek olarak suda yüzme gereksinimi doğrultusunda amfibi özellikte konfigürasyonları da mevcuttur.
KORHAN sisteminde ana silah olarak yüksek atım hızına sahip 35 mm top kullanılmaktadır. Söz konusu topun üretimi milli imkânlarla MKE Kurumu tarafından yapılmaktadır. KORHAN sistemi ayrıca ASELSAN tarafından yurt içinde geliştirilmiş olan ve herhangi bir dış bağımlılık olmaksızın yurt içinde üretilen 35 mm Parçacıklı Mühimmatı kullanma kabiliyetine sahiptir. Ana silah için 100 adet mühimmat silah kulesinde hazır bulunmakta ve araç içinde de 200 adet yedek mühimmat depolaması yapılmaktadır. Yedek mühimmatların silah kulesine yükleme işlemi zırh koruması altında ve araç içinden yapılmaktadır. Sistemde ayrıca karadan gelen yakın tehditlere karşı öz savunma için, ana silahla aynı atış hattı mekaniğine yerleştirilmiş 7.62 mm makineli tüfek mevcuttur.
KORHAN, zırhlı ve hafif zırhlı kara unsurlarının etkisiz hale getirilmesinin yanı sıra akıllı mühimmat kullanımı yoluyla sütre arkasında bulunan hedeflere karşı yüksek etkinlik düzeyine sahiptir. KORHAN sistemi ayrıca kendisine karşı tehdit oluşturan helikopterler, uçaklar ve insansız hava araçlarına karşı da öz savunmasını yapabilecek kabiliyete sahiptir.
ASELSAN tarafından geliştirilen otomatik şeritsiz mühimmat besleme mekanizması tehdit tipine uygun mühimmatın seçilerek atılmasına imkân tanımaktadır. Zırh delici, anti-personel, hava hedeflerine yönelik ya da tahrip edici nitelikteki mühimmat tipleri harekât ihtiyaçlarına göre silah sistemine yüklenebilmekte ve muharebe sırasında tehdit tipine uygun mühimmat seçilerek maliyet-etkin kullanım imkânı sağlanmaktadır.
KORHAN Sistemi, Lazer tespit ve ikaz sistemleri (LUS), aktif kendini koruma sistemi “AKKOR”, kompozit ya da seramik modüler zırh koruması ve sis havanları sayesinde yüksek beka kabiliyetine sahiptir. 360 derece çevresel farkındalık sağlayan panoramik görüş sistemi (YAMGÖZ), silaha bağımlı nişancı ve bağımsız komutan görüş sistemleri, muharebe sahası tanıma tanıtma sistemi (MSTTS) ve silah sistemine entegre olarak görev yapacak uydu tipi Mini İnsansız Hava Aracı (MİHA) ile muharebe sahasına tam hâkimiyet ve düşmana karşı üstünlük kazandıracaktır. KORHAN Sistemi, üzerinde bulunan Keskin Nişancı Yeri Tespit Sistemi (AYHTS) sayesinde özellikle meskun mahal bölgelerinde sistemin ateş altında kaldığı durumlarda tehdidin yönünü tespit ederek otomatik olarak yönlenebilecek ve tehdidi etkisiz hale getirebilecektir.
KORHAN düşman hattına yakın mevzide uzun süreli sessiz bir şekilde çalışabildiği Pusu Moduna sahiptir. Bu modda iken araç içerisinde gürültü yapacak bileşenler (harici güç ünitesi, araç motoru vb…) çalıştırılmamakta ve sistem bu modda iken harici güç kaynaklarından beslenemediği için mümkün olduğunca az enerji harcamaktadır. Pusu modunda iken sadece zaruri birimlere (çevresel farkındalık gibi) güç verilmekte ve zorunlu olmayanlar uyku modunda bekletilmektedir. Sistem gerektiğinde bu modundan çok hızlı bir şekilde çıkmakta ve tehdide karşılık verebilmektedir.
Sistemin görev kritik durumu değerlendirildiğinde bakım/onarım kolaylığı, geliştirilecek ortak modüler ünitelerin birbiri yerine kullanılabilir olması ve yedek ihtiyaçlarının ortaklanarak onarım sürelerinin (MTTR) en aza indirilmesi de sistem tasarımında ön planda tutulmuştur.

Kaynak: SavunmaSanayiST

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*