Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ATAK Teslimatı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı için üretmiş olduğu 57’inci T129 ATAK Taarruz Helikopteri’nin teslimatını gerçekleştirdi.
Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Terörle mücadelede en etkili unsurlarımızdan T129 ATAK Helikopterimizin 57’ncisini Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim ettik. Teröristleri inlerine gömmeye devam edeceğiz!” ifadelerine yer verildi.
TUSAŞ tarafından şu ana kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 50 adet (9 EDH + 41 Faz-I) ve Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 6 adet (Faz-I) olmak üzere toplam 56 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslim etti. Ayrıca Nisan ayında, toplam 9 adet T129 ATAK siparişi bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilk helikopteri de montaj hattına alındı. Daha üstün yeteneklere sahip ATAK Faz-II’nin, bu yıl içerisinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyordu. Teslim edilen helikopterin hangi konfigürasyonda olduğu bilgisi henüz paylaşılmadı.
Bu yıl içerisinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanan ATAK Faz-II’de, Faz-I’de bulunmayan Radar İkaz Alıcı Sistem, Radyo Sinyal Karıştırıcısı vb. elektronik harp sistemleriyle 9681 V/UHF Yüksek Bant Telsiz bulunuyor. ATAK Faz-II konfigürasyonundan ise ilk aşamada 21 adet helikopter teslim edilecek.

Kaynak: SavunmaSanayiST

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*