ASELSAN SERHAT Seyyar Havan Tespit Radarı Teslimatlarına Devam Ediyor

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir SERHAT Seyyar Havan Tespit Radarı teslimatlarının devam ettiğin duyurdu
Aselsan yapılan kabul muayene testlerinin ardından SERHAT’ın beşinci partisini Aralık 2019’da Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etmişti. Sözleşme kapsamındaki diğer teslimatların 2020 yılı içinde tamamlanması planlanıyor.
TSK envanterinde bulunan SERHAT ​​​​​​​Seyyar Havan Tespit Radar sistemi, görüş hattında bulunan havan mermilerinin tespit ve takibini yaparak, mermilerin tahmini çıkış ve düşüş yerlerini hesaplayan, 360° yanca kapsamaya sahip bir radar sistemi. Sistem, modüler bir tasarıma sahip olup, üç ayak sehpa (tripod) üzerinde, kule/bina üzerine yerleştirilerek veya, araçta yükseltilebilir mast üzerinde kullanılabilmekte. SERHAT, havan atışlarının tespit ve takibi için ASELSAN tarafından geliştirildi.
ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) Haziran 2018’de yaptığı açıklamada; ASELSAN ile Milli Savunma Bakanlığı arasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyacı olan Seyyar Havan Tespit Radarı tedariki maksadıyla, 40 Milyon 320 Bin ABD Doları tutarında sözleşme imzalandığı duyurmuştu.
ASELSAN ile Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacını karşılamak amacıyla Haziran 2017 tarihinde Havan Tespit Radarı Tedarikine ilişkin sözleşme imzalanmış ve bu kapsamda SERHAT Sistemleri, 2017 yılı Aralık Ayı içerisinde teslim edilmişti.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*