Ankara Sivas YHT Hattında Geri Sayım Başladı

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT) ray serim çalışmaları aralıksız devam ediyor. Korona virüs (Covid-19) salgınına rağmen çalışmalara ara verilmezken projenin yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Ankara-Sivas arasındaki 393 kilometrelik projenin tamamlanmasının ardından iki şehir arasındaki 12 saatlik ulaşım süresi 2 saate inecek. Projenin tamamlanmasıyla işletme hızı saatte 250 kilometre olacak Ankara-Sivas hattının toplam yatırım maliyetin ise 9 milyar 749 milyon lira.

Ankara-Sivas YHT Hattında Neler Yapıldı

Ankara-Sivas YHT hattında toplam uzunluğu 66,08 kilometre olan 49 adet tünelde 63,3 kilometre tünel kazısının ve 56,86 kilometrelik tünel kaplaması tamamlandı. Yüksek Hızlı Tren Hattında toplam uzunluğu 27,2 kilometre olan 49 adet viyadüğün toplamda 26,96 kilometrelik kısmı tamamlandı, 2 adet viyadükte de sadece 252 metre imalat kaldı. Projede, altyapı işlerinin tamamlanma oranı % 96,6, üstyapı ve elektromekanik işlerin tamamlanma oranı ise % 66 olarak gerçekleşti. Kayaş-Yerköy-Sivas arası proje güzergâhında ise hâlihazırda toplam 645 kilometre tek hat ray serimi gerçekleşti. Üst yapı ve elektromekanik işlerin tamamlanma oranı ise % 66 oldu. Kayaş- Elmadağ Kesiminde, toplam uzunluğu 9.257 kilometre olan 13 adet tünel bulunuyor. Toplamda 9.168 metre tünel kazısı, 6.123 metre tünel kaplamasını tamamlandı. Projede toplam uzunluğu 1.933 metre olan 6 adet viyadük öngörülürken, tüm viyadük imalatları tamamlandı. Altyapı işlerinin tamamlanma oranı %90 olarak gerçekleşti.

Bu Yıl Sonu İtibarıyla Sivaslılar Hızlı Trene Binecek

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, kısa süre içerisinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Kırıkkale’yi ziyaret edeceğini ve Yüksek Hızlı Tren Hattı’nda incelemelerde bulunacağını söyledi. Can, “Ulaştırma Bakanımızı karşılayacağız inşallah. Şantiyeyi ziyaret edecek. Şantiyeden de hem Kırıkkale ile ilgili hem de Türkiye ile ilgili bir mesaj verecek. Bunu biz talep ettik. Sağ olsun ondan sonra da Çevre ve Şehircilik Bakanımız gelecek. Ardından Gençlik ve Spor Bakanımız gelecek. Kırıkkale’mizle ilgili güzel çalışmaları taçlandıracağız inşallah. Valimiz, Belediye Başkanımız, İl Başkanımızla birlikte Kırıkkale ile ilgili bir program yapacağız. Hem de Yüksek Hızlı Tren ile ilgili çalışmaları hızlandırma noktasında ne zaman Ankara, Kırıkkale dolayısıyla İstanbul bağlantısı kurulacak tahmin ediyorum bu yıl sonu itibarıyla Sivas’tan binen vatandaş Yozgat, Kırıkkale ardından Ankara, İstanbul’a gidecek” dedi.
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*