ASELSAN’ın Kara Araçlarındaki Akıllı Mühimmat Çalışmaları

Defence Turk’ün destekçilerinden olan Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii kuruluşlarından ASELSAN; tank ve zırhlı araçlara yönelik akıllı mühimmat çalışmaları yürütmektedir.

35 mm Parçacıklı Mühimmat

ASELSAN tarafından TÜBİTAK SAGE ve MKE’nin desteğiyle KORKUT ve Ateş İdare Cihazı (AİC) ile 35mm Modernize Çekili Toplarda (MÇT) kullanılmak üzere geliştirilen ve temel hedef seti havadan karaya füzeler olan 35 mm Parçacıklı Mühimmat; zırhlı araçların vurucu etkinliğini katlayarak artıracağı değerlendirilerek bu alana uyarlanmıştır. ASELSAN tarafından geliştirme çalışmaları süren KORHAN 35mm Silah Sistemi’nde bu mühimmat kullanılarak silah sistemine önemli vuruş kabiliyeti kazandıracaktır. Söz konusu mühimmat ile özellikle piyade hedeflerine, hafif zırhlı araçlara ve ağır zırhlı araçların üzerinde yer alan kritik algılayıcılara etkinlik sağlayacak şekilde geliştirilmiştir.

korkut hava savunma sistemi aselsan
korkut hava savunma sistemi aselsan

Mühimmat içerisindeki parçacık sayısı ve dizilimi hedef üzerindeki parçacık yoğunluğunu artıracak şekilde güncellenmiş olup mühimmatın hedef setine etkili menzili artırılmıştır. Bu mühimmat gerektiği durumda programlanmayarak atılabilmekte ve zırhlı araçlara, binalara ve sığınaklara karşı üstün delme performansı sağlayabilmektedir.
Geliştirilen bu mühimmat, atış kontrol için 35 mm Parçacıklı Mühimmat ile aynı donanım ve yazılımları kullanmaktadır. Böylece envanterde olan KORKUT ve AİC+MÇT sistemlerinde de bu mühimmatın kullanımı mümkün hale geldiği gibi hava savunma amaçlı geliştirilen 35mm Parçacıklı Mühimmat’ın da KORHAN gibi sistemlerde kullanımı mümkün olmuştur.
aselsan atom mm
aselsan atom mm

40mm Yüksek Hızlı Akıllı Bombaatar Mühimmatı

ASELSAN, 35mm Parçacıklı Mühimmat geliştirilmesinde edindiği tecrübeyi kullanarak 40mm Yüksek Hızlı Akıllı Bombaatar Mühimmatı geliştirmiştir. Söz konusu mühimmat, namlu çıkışında programlandığı zamanda havada paralanma yeteneğine sahip olup, hem sütre gerisindeki hedeflere hem de İHTAR sistemine entegre edilmesi halinde mini İHA’lara karşı başarıyla kullanılabilmektedir. Uzaktan komutalı silah sistemlerine takılı MK19 silahından atılabilen mühimmat, SARP sistemi takılı araçlarda anti-personel etkili mühimmat olarak kullanılabilecektir.

mm programlanabilir mk çalışma prensibi
mm programlanabilir mk çalışma prensibi

120 mm Akıllı Tank Mühimmatı

ASELSAN tarafından akıllı mühimmatlar alanında orta kalibre yoğunluklu yürütülen çalışmalar genişletilerek tank ve obüs mühimmatları için de akıllı mühimmat çalışmalarına başlanmıştır. Bu kapsamda 120mm HE tipi tank mühimmatlarına akıl kazandırılması çalışmaları da yer almaktadır. Klasik 120mm HE mühimmatına akıllı tapa entegre edilerek geliştirilen 120 mm Akıllı Tank Mühimmatı (120 mm ATM) elektronik zaman ayarı ve elektronik çarpma özelliklerine sahip olacaktır.
120mm ATM ile anti-tank mevzilerinde saklanmış/pusuda bekleyen korumalı/korumasız tehditlerin üzerinde paralanma sağlanarak etkisiz hale getirilmesi hedeflenmektedir. Düşman unsurlardaki mekanize araçların üzerinde yer alan kritik alt sistemlerin (örn: periskoplar) imhası için de 120mm ATM son derece etkili bir çözüm olacak ve bu unsurların uzak mesafelerden yüksek ihtimal ile görev yapamaz hale getirilmesi sağlanacaktır.

altay atis e
altay atis e

155mm kalibre mühimmatlara kanatçıklı tapa

Topçu mühimmatının uçuş yolunda düzeltme yapılarak, bu mühimmatlara hassas vuruş yeteneğinin kazandırılması harekât etkinliği açısından kullanıcı unsurlarca yoğun biçimde talep edilmektedir. ASELSAN’ın buna yönelik faaliyetleri, öncelikle 155mm kalibre mühimmatla birlikte görev yapacak çok maksatlı tapa özelliklerini bünyesinde barındıran bir kanatçıklı tapa geliştirilmesiyle başlamış olup, çalışmanın farklı kalibrelere yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

T Fırtına
T Fırtına

Kaynak: Sistem Mühendisliği Direktörlüğü – Kıdemli Uzman Mühendis Gökmen Cengiz | Tank ve Zırhlı Araçlarda Akıllı Mühimmat Uygulamaları – Aselsan Dergi Sayı 105

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*