ASELSAN’dan ACV-15’e PULAT AKS ve İnsansızlaştırma Paketi

Türk savunma sanayiinin lokomotifi konumundaki ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin günümüz ihtiyaçlarını karşılamak üzere projeler yürütürken kuvvetin geleceği için şimdiden hazırlıklarını yapıyor.
Günümüz muharebe ortamına yönelik çok hızlı reaksiyonlar gösteren hatta muharebe ortamının ihtiyaçlarını önceden fark eden ASELSAN, bunun ilk örneğini Fırat Kalkanı Harekatı’nda göstermişti. Leopard 2 NG Projesi için oluşturduğu modernizasyon paketinden yola çıkarak M60T tanklarının asimetrik muharebe koşullarına ayak uydurması için hızlı bir çözüm geliştirmişti.
Suriye’deki harekatlarda TSK envanterindeki tanklar dışında ACV-15 Zırhlı Muharebe Aracının (ZMA) da modernizasyon ihtiyacı olduğu görüldü. Bu ihtiyaçlara binaen ASELSAN ana, FNSS alt yükleniciliğinde sözleşme imzalandı.
Söz konusu projede; ASELSAN, zırhlı muharebe araçları için özgün olarak geliştirdiği NEFER 25mm silah sistemini Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacına sunacak. İlave olarak özellikle ALTAY Projesi kapsamında geliştirdiği, M60 FIRAT Projesi kapsamında da tanklara entegre ettiği ASELSAN sistemleri ile diğer paydaşlara ait zırh, koruma astarı, mayın koruma, Otomatik Yangın Söndürme Sistemi, Kimyasal- Biyolojik-Radyolojik-Nükleer Sistemi, Klima gibi alt sistemleri de ana yüklenici sorumluluğunda ve tüm sitem sorumlusu olarak araçlara entegre edecek.

ACV Mod İnsansızlaştırma
ACV Mod İnsansızlaştırma

ASELSAN, proje kapsamında, insansız kara aracı uygulaması ve PULAT Aktif Koruma Sisteminin (AKS) entegrasyonu konularında öz kaynaklı olarak teknoloji gösterimi çalışmaları yürütecek. ZMA Modernizasyonu projesi, ASELSAN’ın zırhlı araçların bütününe yönelik faaliyetlerin yönetiminden sorumlu olması nedeniyle özel bir yere sahip.
Bütün bunların yanında, önümüzdeki süreçte İnsansız Kara Araçlarının (İKA) da İnsansız Hava Araçlarında (İHA) olduğu gibi kara muharebelerinin kurallarını değiştireceği beklentisi doğrultusunda ASELSAN’ın bu konuya daha fazla kaynak ve efor ayırarak özellikle ağır sınıf İKA’lar için gerekli teknolojik altyapıyı kazanması hususunda Savunma Sanayii Başkanlığı Kara Araçları Daire Başkanlığı’nın yüksek farkındalığı bulunuyor. Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*