Türkiye’den ABD’ye 2. Tur Tıbbi Malzeme Taşıyan Uçak Etimesgut’tan Havalandı

NATO müttefikimiz ABD’nin talebi üzerine, Amerika’nın Coronavirüs’e karşı mücadelesini desteklemek adına Türkiye ABD’ye tıbbi malzeme sağlayacak.
Türkiye COVID-19 pandemisi sırasında toplam 55 ülkeye yardım etti ve dünyanın 3. büyük insani yardım sağlayıcısı olmaya devam ediyor.
İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Milli Savunma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nca ABD’ye 500.000 cerrahi maske, 4.000 tulum, 2.000 litre dezenfektan, 1.500 gözlük, 400 N95 maske ve 500 koruyucu siperlik teslim edileceği açıklanmıştı.
Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı A400M tipi bir askeri kargo uçağı 28 Nisan Salı günü Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı’ndan ayrılmış ve söz konusu malzemeleri ABD’ye taşımıştı. Yardım kapsamında ki 2. tur için Ankara/Etimesgut’tan Türk Hava Kuvvetleri’ne ait C-130E nakliye uçağı kalkış için hazırlık yapıyor.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada,”İleride, ihtiyaç duyan dostlarımıza ve müttefiklerimize en iyi şekilde yardımcı olmayı ve bu zor zamanda dünyadaki uluslarla dayanışma içinde olmayı taahhüt ediyoruz.” ifadeleri yer aldı.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar 4 Nisan’da yaptığı açıklamada, MSB’ye bağlı birimlerde haftada toplam 1 milyon maske, 5 bin tulum, ve 5 bin litre alkol bazlı dezenfektan ürettiğini, haftada 2,5 milyon maske ve yüz bin tulum üretimi için çalışmaların da tamamlandığını açıklamıştı.
İlaç tedariki ve üretimi hakkında açıklamada bulunan Bakan Akar, birliklerin ihtiyaçlarının da düzenli olarak karşılandığını belirterek, “Sadece dün ve bugün 640 bin maske, 15 bin tulum, yaklaşık bin litre dezenfektan sevkiyatı gerçekleştirdik” diye konuşmuştu.

Türkiye COVID-19’la Olan Mücadelede Ülkelere Yardım Etmeye Devam Ediyor

İngiltere
İngiltere’ye gönderilen yardımlar için Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan ilk açıklamada: “Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ın talimatıyla Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve COVID-19 ile mücadelede kullanılacak sağlık malzemelerini İngiltere’ye ulaştıracak TSK’ya ait uçak, Ankara Etimesgut’tan havalandı” ifadelerine yer verilmişti.
Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400M tipi uçak ile NATO müttefikimiz olan İngiltere’ye Millî Savunma Bakanlığı bünyesindeki askeri fabrikalar, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve dikimevlerinde, yerli ve milli imkânlarla üretilen; koruyucu maske, yüz koruyucu maske, göz koruyucu maske, tulum ve anti-bakteriyel sıvı gönderdi.
Balkan Ülkeleri
Covid-19 virüs salgınıyla mücadele kapsamında Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova’ya yardım malzemesi taşıyan TSK’ya ait A400M askeri nakliye uçağı ile yardımlar teslim edilmişti.
Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ın talimatıyla Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan maske, tulum ve tanı kitleri TSK’ya ait uçak ile Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova’ya ulaştırılacak.” ifadelerine yer verilmişti.
İtalya ve İspanya
Covid-19 virüs salgınıyla mücadele kapsamında İspanya ve İtalya’ya 1 Nisan 2020’de TSK’ya ait A400M askeri nakliye uçağı ile yardım malzemesi gönderildi.
Somali
Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400M tipi uçak ile Somali’ye Millî Savunma Bakanlığı bünyesindeki askeri fabrikalar, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve dikimevlerinde, yerli ve milli imkânlarla üretilen; koruyucu maske, yüz koruyucu maske, göz koruyucu maske, tulum ve anti-bakteriyel sıvı gönderilmişti.

Türkiye, Suriye’de de COVID-19’la mücadele ediyor

Türkiye’de COVID-19 salgınına karşı alınan önlemler bu bölgelerde de uygulanıyor.
Türkiye’den giriş çıkışlara izin verilmiyor. Eğitim faaliyetlerine ara verilmesiyle okullarda ilaçlama yapılıyor. Online eğitime yönelik hazırlıklar yapılıyor. Camilerde cuma ve vakit namazlarına ara verildi. Esnek çalışma saatleri uygulanıyor. Ferdi ve aile içi tedbirlerle ilgili Arapça dilinde anonslar, videolar, afiş ve broşürler halka yoğun şekilde dağıtılıyor.
Güvenli bölgelerdeki Türk hastane ve sağlık merkezlerinde COVID-19 tedbirleri uygulanıyor.
Test kitleri, koruyucu ve klinik ekipman teminine ilişkin çalışmalar sürüyor. (Kaynak: defenceturk)

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*