Ankara İzmir YHT Hattı Ne Zaman Açılacak?

Ankara İzmir YHT Hattı Ne Zaman Açılacak?: Ankara İzmir yüksek hızlı demiryolu, Türkiye’nin Ankara ve İzmir şehirleri arasında inşa edilmekte olan demiryoludur.
Ankara’nın Polatlı ilçesinden başlayan 508 km uzunluğundaki demiryolu, İzmir’in Konak ilçesinde son bulacaktır. Çift hatlı, elektrikli ve sinyalizasyonlu olacak olan hatta TCDD tarafından saatte 250 km hızla giden yüksek hızlı tren seferleri düzenlenecek.
“Polatlı-Afyonkarahisar kesiminin 2021 yılı sonunda, Afyonkarahisar-İzmir kesiminin ise 2022 yılı sonunda tamamlanması planlanmakta. Ankara-İzmir arasında 14 saat olan demiryolu seyahat süresini Yüksek Hızlı Tren hattı açıldığında 3 saat 30 dakikaya düşecek.
Ancak Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde, tren hattının 1,5 km güneyinde sekiz tane obruk tespit edildi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Jeoloji Mühendisleri Odası 2022’de tamamlanması planlanan Ankara – İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin jeolojik riskler barındırdığı uyarısında bulundu.
“Sivrihisar (Eskişehir) ilçesi Sığırcık, Göktepe, Kaldırımköy ve Yeniköy köyleri arasındaki bölgede son birkaç yıl içinde çapları 2 m ile 50 m ve derinlikleri ise 0.5 m ile 15 m arasında değişen 8 adet obruk oluşmuştur. Arazide yapılan gözlem ve daha sonrasında uydu görüntüleri üzerinde yapılan çalışmalara göre; obruk oluşan bu bölgenin, yapımı devam eden “Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Güzergahının Polatlı Afyon kısmının sadece 1.5 km güneyinde yer alması acil önlemlerin alınmasını gerekli kılmaktadır.
Ankara İzmir YHT Hattı toplam maliyetinin 9,3 milyar TL olması planlanıyor.

Ankara İzmir YHT Durakları

  • Ankara YHT İstasyonu
  • Polatlı YHT İstasyonu
  • Afyonkarahisar YHT İstasyonu
  • Uşak YHT İstasyonu
  • Salihli YHT İstasyonu
  • Turgutlu YHT İstasyonu
  • Manisa YHT İstasyonu
  • İzmir YHT İstasyonu

Ankara İzmir Demiryolu Hattı (Mevcut ve İmalatı Devam eden)

Ankara İzmir YHT Tanıtım Filmi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*