Türkiye'de Lojistik Faliyetlerinin Bel Kemiği Demiryolu Sektörü

TCDD Taşımacılık 1. Koordinasyon ve İstişare Toplantısının açılışında konuşan, TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, “Demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesiyle tekel olmaktan çıkarılan sektörümüzde Genel Müdürlüğümüz “Demiryolu Tren İşletmecisi” olarak 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren işletmecilik faaliyetlerini sürdürmektedir. Genel Müdürlüğümüzce günde 682 yolcu, 170 yük treni işletilmekte, milyonlarca yolcu, binlerce ton yük gideceği yere ulaştırılmaktadır. İşletmeciliğimiz, sadece yurtiçi ile sınırlı kalmayıp Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve Trans Hazar Uluslararası Demiryolu Güzergâhı ile Çin’den Avrupa’nın en uç noktasına kadar geniş bir coğrafyaya yayılmaktadır.”dedi.

“Altyapısının Bel Kemiğini Oluşturmaktadır’’

Yazıcı, “Türkiye Lojistik Master Planı’nda belirtildiği gibi ülkemizin lojistik üs olma hedefinde demiryolu sektörümüz ulaştırma altyapısının bel kemiğini oluşturmaktadır.” diye vurgulayan Yazıcı, bütün hatların elektrikli ve sinyalli hale getirildiği, milli trenlerin raylara indirildiği, ülkemizin uluslararası transit taşımacılığında merkez oldoğu, özel sektörün yolcu ve yük taşımacılığı yapması gibi pek çok unsurun demiryolu sektörünü dinamik hale getirdiğini ve kaynak ihtiyaçlarının giderek arttığını ifade etti.
Yazıcı, ‘’Halen, 1213 kilometrelik yüksek hızlı demiryolu hattında devam eden yüksek hızlı tren işletmeciliğine yeni hatlar eklenirken günlük sefer ve yolcu taşıma kapasitemizde önemli oranda artış olacaktır.’’ dedi.
Yazıcı, petrole bağımlı olmayan, bakım ve işletme maliyetleri düşük elektrikli lokomotifler ve yeni nesil yakıt ekonomisi sağlayan dizel lokomotifler sayesinde, işletmecilikten kaynaklanan giderlerinde önemli miktarda iyileşme sağlanacağını aktardı.
Yazıcı, tüm bunlar değerlendirdiğinde yatırım programında tahsis edilen kuruluş yatırım ödeneğinin 3 yıl boyunca en az 2 katı artırılmasının önemli olduğunu dile getirdi.

‘’Nitelikli İnsan Unsuru Büyük Önem Taşımaktadır’’

‘’Her kademedeki çalışanımızın sıfır hatayla iş görmelerini sağlamak, bunu sekteye uğratabilecek koşulları ortadan kaldırmak birinci önceliğimizdir.’’ şeklinde konuşan Yazıcı:
‘ Ağır görevimizdeki en büyük ödülümüz, kilometrelerce uzaklara sağ salim ulaştırdığımız insanların demiryoluna olan güven ve inançları ile ülke kalkınmasının ivme kazanmasıdır.’’ diye belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*