İran Demiryolu Sınır Kapısı Korana Virüsü Nedeniyle Kapatıldı

Irak, İran’da ölümle sonuçlanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle bu ülkeye açılan bir sınır kapısını kapattı ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde kriz masası oluşturdu. Türkiye- İran arasında karşılıklı olarak işleyen Transasya Ekspresi ve Van Tahran yolcu treni ile yük tren seferleri de durduruldu.
İran’da koronavirüs nedeniyle 4 kişinin hayatını kaybetmesi Iraklıları endişelendirdi. Bazı Iraklılar, sosyal medyada, yetersiz altyapıya sahip ülkede korona ile mücadele için İran’a açılan gümrük kapılarının kapatılmasını talep etmeye başladı. Twitter’da “İran’la sınırları kapatın” etiketiyle çok sayıda paylaşım yapılırken, bazı mesajlarda da “Öncelik sağlık olmalı”, “Yardım edin” gibi ifadeler kullanıldı. Bu gelişmelerin ardından Meysan Valiliği, komşu İran’a açılan Şeyb Gümrük Kapısı’nın koronavirüs vakaları nedeniyle kapatıldığını duyurdu. Basra ve Diyala valiliklerinden yapılan açıklamalarda ise, İran-Irak arasındaki sınır kapılarında sağlık birimlerinin bulundurulduğu, buraya gelen Iraklı ve İranlı vatandaşların kontrollerden geçirildiği belirtildi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’da 3 adet kara hudut kapımız bulunmaktadır. Buna ilaveten Nahçıvan bölgesine açılan Dilucu sınır kapısı da mevcut. Bakanlığımıza bağlı bilim kurulumuzun tavsiyesiyle sınırda ilave tedbire ihtiyaç duyuldu. Kara ve demir yolu geçişleri bugün 17.00 itibariyle durduruldu. Hava trafiği de tek taraflı olarak durdurulacak.Tüm uluslararası uçuşlar yani İran’dan gelişler saat 20.00 itibarıyla tek taraflı ve geçici olarak durduruldu. Karar koronavirüs tedbiri kapsamında alındı.
Koca, İranlı yolculardan sağlıklı olduklarını belirtir bir resmi bir belge talepleri olduğunu belirterek, “Bu talebimiz uygun görüldü, pazar akşamından itibaren devreye girmiş olacak. Sınır kapılarında yolculara, İngilizce ve Türkçe broşürlerin yanında Farsça bilgilendirme broşürleri de bugünden itibaren eklendi” şeklinde konuştu.
TCDD’den yapılan açıklamaya göre; Türkiye, İran’daki koronavirüsünden ölümlerin artması üzerine İran sınırını kapattı. Türkiye- İran arasında karşılıklı olarak işleyen Transasya Ekspresi ve Van Tahran yolcu treni ile yük tren seferleri 23 Şubat Pazar günü saat 17.00 itibariyle geçici olarak durduruldu.
Bilindiği üzere, Türkiye ile İran arasındaki demiryolu ile yolcu bağlantısı; Ankara-Tahran-Ankara arasında haftada bir gün çalışan Trans Asya Treni ve Van-Tahran-Van arasında haftada bir gün çalışan Van-Tahran Treni ile sağlanıyor.

TÜRKİYE İLE İRAN ARASINDA HANGİ SINIR KAPILARI VAR?

  • Gürbulak (Ağrı) Gürbulak Gümrük Müdürlüğü Bazergan Faal Daimi 04.09.1953-4/1407 İran
  • Kapıköy (Van) Kapıköy Gümrük Müdürlüğü Razi Faal Daimi 13.05.2010-2010/411 İran
  • Esendere (Hakkari) Esendere Gümrük Müdürlüğü Serow Faal Daimi 15.09.1964-6/3651 İran
  • Borualan Gümrük Müdürlüğü – Faal Değil – İran

İran-Türkiye Sınırı, 560 Km Kilometre İle Türkiye’nin En Uzun İkinci Sınırı Olup İki Ülke Sınırları 1639 Yılında İmzalanan Kasr-I Şirin Antlaşması İle Günümüze Kadar Gelmiştir. İki Ülkenin Kara Sınırları Nahçıvan Sınırının Kesiştiği Dilucu Sınır Kapısı İle Başlar Ve Irak-Türkiye Sınırının Kesişme Noktasında Sona Erer. 1930’lu Yıllarda Türkiye-Irak-İran Üçgeninde Yaşayan Kürt Aşiretlerinin Yönetimlere Karşı Ayaklanmaları Üzerine Üç Ülke Ve Afganistan Arasında Sadabat Paktı İmzalanmıştır. 1 Ocak 1985 Tarihinde Türkiye Tarafından Açılan Borualan Sınır Kapısı İran Tarafından Karşı Sınır Kapısı Açılmaması Üzerine Süresiz Olarak Kapatılmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*