Hükümet, YHT Abonman Zammını ’Adaletsizlik Giderildi’ Sözleri İle Savundu

Hükümet, Yüksek Hızlı Tren (YHT) abonman fiyatlarına yapılan zammı “Adaletsizlik giderildi” sözleri ile savundu.
YHT’nin abonman biletlerine yapılan fahiş zamları değerlendiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “zamların akla zarar açıklamalarla savunulmaya devam edildiğini” belirtti.
Cumhuriyet‘ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Çakırözer, Ankara-Eskişehir hattında öğrenci  abonman biletinin bir yılda 424 liradan 960 TL’ye çıkarıldığını, aynı hatta tam biletin ise 520 liradan 1687 liraya yükseltildiğini, Polatlı-Eskişehir hattında yapılan zammın ise yüzde 238’e vardığını anımsattı.
Demiryolları yönetiminin yapılan zamları ilk olarak “zam değil, indirim oranlarında indirim” açıklaması ile savunduğunu anımsatan Çakırözer, “O trenleri her gün kullanmak zorunda kalan 5 bin memur ve öğrenci bilet fiyatlarındaki değişimin adının ne olduğunu çok iyi biliyor” dedi.
İktidarın tüm açıklamalarına karşın halkın zamlara büyük tepki verdiğini belirten Çakırözer, CİMER’e yüzlerce başvuru yapıldığını anlattı. CİMER’e yapılan başvurulara demiryolları yönetimi tarafından verilen yanıtı paylaşan Çakırözer şöyle konuştu:

  • Yanıtta, ilk olarak, 2009’dan itibaren yapılan indirimlerin vatandaşları YHT ile tanıştırmak, vatandaşlara YHT’leri sevdirmek için yapıldığı belirtiliyor. İndirim halk için yapılır. “Normal ücretlerle abonman ücretler arasındaki adaletsiz farkın” yapılan zamla “daha objektif ve rasyonel orana çekildiği” savunuluyor.
  • Kamu hizmetine yüzde 238’lere varan zam dünyanın neresinde objektif ve rasyonel olarak adlandırılabilir? Yapılması gereken komik açıklamalar değil, bu zamları geri almaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*