ASELSAN’dan 19 Milyon Dolarlık Tıbbi Cihaz İhracatı

Medikal alandaki pazar payını artıran ve yeni çözümler üzerinde çalışan ASELSAN yeni bir tedarik sözleşmesi imzaladı.
ASELSAN tarafından yapılan KAP (Kamuoyu Aydınlatma Platformu) bildiriminde ise, “ASELSAN, uluslararası bir müşterisi (18,7M ABD Doları sözleşme tutarı) ile bir tıbbi cihazın ihracatına ilişkin yeni bir yurt dışı satış sözleşmesi imzaladı. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatların yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.” ifadelerine yer verildi.
Yaklaşık sözleşme tutarı 19 milyon dolar olan tıbbi cihaz tedarik sürecinin 2020 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. COVID-19 sürecinde medikal yatırımlarına daha da hız veren ASELSAN bu bağlamda dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak yüksek teknolojik çözümler üzerine çalışmaya devam etmektedir.

ASELSAN’dan 31 milyon dolarlık ventilatör cihazı ihracatı

Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. ile ASELSAN arasında Haziran 2020’de, ventilatör cihazının üretimine yönelik olarak 31 milyon dolarlık sözleşme imzalanmıştı. ASELSAN bu konuda ülkemize verebileceği katkıyı en üst seviyeye çıkarmak amacıyla ventilatör cihazının seri üretimine yönelik çalışmaya başlamıştı.
Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü salgını ile mücadelede kullanılan en önemli tıbbi cihazlardan biri yoğum bakım mekanik ventilatör cihazlarıdır. Yaşamsal fonksiyonları destekleyen en önemli cihazlardan olan ventilatör cihazı, hastanın nefes alıp vermesine destek olarak kullanılmakta, bu işlevin yerine getirilemediği durumda ise solunum işlevini devralabilmektedir. Yoğun bakımlarda solunum yetmezliği sebebi ile yatan hastalara uygulanan tedavinin en önemli unsurlarındandır.
ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan açıklamasında, “ASELSAN ile USHAŞ arasında yoğun bakım solunum cihazı ile ilgili olarak dün ürün üretim sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında, ASELSAN’a toplam 31 milyon 315 bin ABD doları tutarında orta seviye yoğun bakım mekanik ventilatörü siparişi verilmiştir.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, sözleşme kapsamında teslimatların 2020 yılı içinde tamamlanacağı bildirildi.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın