Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara Yaşam

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara, Türkiye’nin en güzel şehirleri arasında yer almaktadır. Ankara’da yaz mevsimleri çok sıcak, kış mevsimleri de oldukça sert geçmektedir. Kış mevsiminde Ankaralıların en çok tercih ettiği mekânlar alışveriş merkezleridir. Ankara’ da kış mevsiminde de gezilebilecek mekânları oldukça fazladır. Tarihi mekânlar, hamamlar, eşsiz manzaraya sahip olan parkları olmak üzere kış mevsiminde de alışveriş merkezlerine gitmeden de bir gezi rotası oluşturulabilir.
İlk Gezilip Görülmesi Gereken Yer Anıtkabir
Ankara’ya gelip, Anıtkabir’ i ziyaret etmeden ayrılmak olmaz. Ankara’ ya gelen ziyaretçilerin en çok merak ettikleri ve ilk görmek istedikleri Ata’nın yattığı yer Anıtkabir’dir.Türkiye’nin Cumhuriyetinin Kurucusu Atatürk ebedi ikametgahı mutlaka ziyaret etmeniz tavsiye ederiz.
Tarih Kokan Hamamönü
Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Hamamönü, tarih kokan, sivil mimarlık örneklerinin bulunduğu binalarla çevrili, adını ise çifte hamamdan alan bir semttir. Hamamönün’de, sanat sokakları, alışveriş için hediyelik eşya dükkanları, kafeler, kahvehaneler, tarihi camiler, parklar, tarihi çifte hamam, tarihi konaklar bulunmaktadır. Osmanlı zamanından kalma evlerle çevrili olan Hamamönü’nde İstiklal Marşı’nın yazıldığı Mehmet Akif Ersoy’un müze evi de bulunmaktadır.
Hacı Bayram Camii
Hamamönü’nden sonraki gezilmesi gereken yerlerden en önemlisi Hacı Bayram Camii’sidir. Altındağ ilçesinde bulunan camii, ismini bahçesinde bulunan Hacı Bayram Türbesi’nden almaktadır. Camii, mimari yapısıyla 17. 18. yy yansıtmaktadır. Camii içerisinde çini süslemeleri ahşaplar üzerine Nakkaş Mustafa tarafından yapılmış nakışlar bulunmaktadır. Ayrıca cami bahçesinin sınırları içerisinde Augustus (Ogüst) Tapınağı bulunmaktadır. Her türlü tarih kokan yapı kesinlikle gezilip görülmesi gereken mekanlardandır.
Şifalı Suları İle Kızılcahamam
Kış mevsiminde daha sıcak ortam arayan ısınmak isteyen kişiler için Kızılcahamam iyi bir tercihtir. Şifalı suları, hamamları, kilise, kazıları ve çam ormanlarıyla meşhur olan Kızılcahamam, kış turizmi için tercih edilen semtler arasındadır. Kışın, tarihi mekânları gezdikten sonra, şifalı sıcacık hamamlarda dinlenerek sağlıklı bir gezi yapılabilir.
Doğaseverler İçin Elmadağ
Ankara’nın Elmadağ ilçesinde bulunan kayak tesisleri kış mevsiminde Ankara ve çevresindeki illerdeki kayak severler için tercih edilen bir mekândır. Kış mevsiminde özellikle dağcılık kulüpleri tarafından tercih edilen Elmadağ, kolay ve orta zorlukta kayak pistlerinden oluşmaktadır.

 

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın