Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattının Maliyeti Ne Kadar?

Sivas’ın uzun yıllardır beklediği Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattında çalışmaların büyük bir bölümünün tamamlandığını ve hızlı trenin yatırım maliyetinin 9 milyar 749 milyon lira olduğunu sosyal medya hesaplarında duyuran Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) akıllarda soru işareti bıraktı.
İktidar Sivas Milletvekilleri ve il yöneticileri her fırsatta yüksek hızlı tren maliyetinin 16 milyarın üzerinde bir yatırım olduğunu, Sivas’ın Cumhuriyet tarihinde aldığı en büyük yatırım olarak kamuoyu ile defalarca paylaşmasının ardından TCDD’nin Ankara Yüksek hızlı tren maliyetini 9 milyar 749 milyon lira olarak duyurması şaşırttı.
Toplamda 440 kilometrelik ulaşım mesafesini 2 saate düşürecek olan projenin toplam yatırım maliyeti 9 milyar 749 milyon lira mı yoksa 16 milyar mı?.
Eğer hızlı trenin maliyeti 9 milyar 749 milyon ise iktidar milletvekillerinin defalarca açıkladığı 16 milyar liralık yatırım dediği hızlı tren projesinin detaylarını kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.
Ray seriminin büyük bir kısmı tamamlandığı, projede çalışmalar aralıksız sürdürüldüğü ve yatırım maliyeti net bir şekilde ortaya koyuldu.
Toplamda 440 kilometrelik ulaşım mesafesini 2 saate düşürecek olan projenin toplam yatırım maliyeti 9 milyar 749 milyon lira olduğu açıklandı.
Yatırım miktarının içerisinde yapımı devam eden Sivas Tren Garının olup olmadığı ise bilinmiyor. – Büyüksivas

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın