2020 Defence News Top 100’de 7 Türk Firması Yer Aldı

Defence News dergisi, dünyada en fazla ciro yapan savunma sanayii şirketleri listesini açıkladı.
Defence News Top 100 olarak adlandırılan listede bu yıl Türkiye’den 7 firma (ASELSAN, TUSAŞ, BMC, ROKETSAN, STM, FNSS, HAVELSAN) yer aldı.
ASELSAN ilk 50’nin içine girerken, FNSS ve HAVELSAN da ilk kez listeye girdi.
2012’ye kadar ASELSAN’ın yer aldığı bu listeye o yıl TUSAŞ da girmişti. 2017 yılında listeye ROKETSAN, 2018 yılında STM, 2019 yılında BMC ilk kez girdi. Bu yıl da FNSS ve HAVELSAN’ın eklenmesiyle dört yıl önce iki olan Türk firması sayısı yediye çıktı.
Ayrıca Türkiye, firma sayısı açısından 7 firmayla ABD, Birleşik Krallık ve Çin’in ardından 4. sırada yer aldı.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konuyla ilgili sosyal medya hesabı Twitter’dan şu açıklamayı yaptı: “Milli Savunma Sanayiimiz her geçen gün daha da büyüyor. Defence News Dergisi’nin dünyada en fazla ciro yapan savunma şirketleri listesine 7 şirketimiz girdi. Dört yıl önce listede 2 şirketimiz yer alırken bugün bu sayının 7’ye yükselmesi bizi son derece mutlu etti. Listede yer alan şirketlerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Hedefimiz bu listede daha fazla savunma şirketiyle yer almak”

2020 Defence News Top 100 Listesinde Türk Firmaları

ASELSAN listede geçen yılki konumunu 4 basamak yükselterek 52’nci sıradan 48’inci sıraya yükselirken, geçen yıl 69’uncu sırada yer alan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ 16 basamak birden yükselerek 53’üncülüğe yerleşti. Listede BMC 89’uncu, ROKETSAN 91’inci, STM ise 92’nci sırada yer aldı. Listeye bu yıl FNSS 98’inci sıradan, HAVELSAN ise 99’uncu sıradan ilk kez girdi.
Defence News Top 100 listesi için TIKLAYINIZ

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın